eden

Learning garden

Co to jest Solarpunk?

Kuba

05/08/2021/18:00

Tegoroczna edycja warszawskiego festiwalu Przemiany definiuje Solarpunk jako „nowy, zyskujący na popularności nurt w literaturze, sztuce, modzie i aktywizmie, który jest jedną z nielicznych pozytywnych, aspiracyjnych, pełnych nadziei wizji przyszłości w kontekście relacji cywilizacji i świata natury.”

W trakcie naszego spotkania spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy solarpunkowa wizja przyszłości może być realizowana w pracy projektantek i projektantów. W pracy pomoże nam pojęcie projektowania systemowego, opisane przez British Design Council w dokumencie *Beyond Net Zero* z kwietnia 2021 roku. Poznamy zarówno przykłady realizacji solarpunkowych projektów i dowiemy, z jakimi ograniczeniami wiąże się ich wdrożenie.

PREZENTACJA (Figma)

Wstęp do projektowania spekulatywnego

Janota

12/08/2021/18:00

Chociaż człowiek kształtuje swoje otoczenie już od przeszło 2,5 miliona lat (siema, Homo Habilis!), a korzenie urbanistyki i architektury sięgają Starożytnej Mezopotamii - projektowanie, które znamy, to relatywnie młoda dziedzina.

Gdy mówisz, że projektujesz interakcje - w domyśle oznacza to, że zajmujesz się projektowaniem interfejsów, mapowaniem usług i budowaniem produktów. Codzienna praca osób zajmujących się dizajnem, jest mocno przytulona do technologii. Osadzona ,,tu i teraz” koncentruje się na mapowaniu procesów i budowaniu narzędzi, które pomogą podnieść konwersję, zoptymalizować działanie czy tworzyć roadmapy rozwoju.

Duże organizacje, takie jak Alphabet czy Facebook, od dawna wciągają na swój pokład futurystów i inne osoby, specjalizujące się w szkicowaniu możliwych scenariuszy przyszłości.

Jednym z obszarów dizajnu, mającym rys futurystyczny jest projektowanie eksperymentalne - wraz ze wszystkimi jego odnogami, m.in. projektowaniem spekulatywnym.

Autorzy książki ,,Speculative everything” - Anthony Dunne i Fiona Raby postulują, że odejście od realiów rynkowych może owocować zyskaniem nowego spojrzenia na technologię. Bo - jak zauważył kiedyś autor science fiction Frederick Pohl: ,,dobry pisarz wymyślił nie tylko samochód, ale także korki”. Czy tego samego możemy oczekiwać od projektantek i projektantów? 🙂

PREZENTACJA (Figma)

AI i koty

Aga Aga

02/09/2021/18:00

W koledżu Dartmouth grupka naukowców pod przywództwem ekscentrycznego McCarthy’ego wymyśla Sztuczną Inteligencję. Tymczasem cudowne dziecko, Norbert, dorósł, co zrobi z cybernetyką? Nieco później John ujawnia tajemnicę chińskiego pokoju. Czy McCarthy kłamał od początku? W ostatnich scenach Joler i Pasquinelli dzięki swojemu wynalazkowi odkrywają kto i jak rywalizuje o władzę.

Zapraszamy na krótką wycieczkę po pojęciach automatu, cybernetyki, sztucznej inteligencji i nooskopu.

PREZENTACJA (Figma)

Czego ci nie mówią, kiedy pytasz o UX?

Piotrek Dziadowicz

09/09/2021/18:00

"Today that term has been horribly misused. It is used by people to say: «I'm a user experience designer, I design websites, so I design apps.» and they have no clues to what they're doing and they think the experience is that simple device, the website or the app or who knows what. No, it's everything: it's the way you experience the world".
- Don Norman

Chcesz "projektować ux", ale wciąż nikt nie powiedział ci od czego zacząć?

Przyjdź, jeśli zastanawiasz się:

  1. o co w tym w ogóle chodzi?
  2. od czego zacząć, co robić, co przeczytać, co obejrzeć?
  3. co powoduje, że niektóre interfejsy lubimy bardziej, a niektóre mniej?
  4. czy lepiej projektuje się w startupie czy w korporacji?
  5. jak zmieniła się branża w ciągu ostatnich 6 lat?
  6. czy się do tego nadajesz?

No i w końcu: czy warto i czy się opłaca?

PREZENTACJA (Figma)

Blockchain i internet jutra

Kuba

16/09/2021/18:00

Przyjrzymy się bliżej wschodzącemu na horyzoncie projektowi web3 - internetu jutra, który ma stanowić odpowiedź na problemy, z którymi borykamy się dzisiaj.

Wspólnie sprawdzimy, czym jest blockchain i w jaki sposób możemy z niego korzystać. No i jakie w związku z tym musimy ponieść koszty.

Będzie też o NFT, bo to ostatnio ciekawy, ważny i modny temat.

Niestety nie będziemy w stanie doradzić, czy - i jak inwestować w kryptowaluty. Nie do końca na tym się znamy i też opowiemy dlaczego.

PREZENTACJA (Figma)